Tarsim Sub 1

Serpil GÜNAL - NTV Bakış Programı

Serpil GÜNAL - NTV Bakış Programı

TARSİM GENEL MÜDÜRÜ SERPİL GÜNAL:

“DEPREM BÖLGESİNDEKİ SİGORTALILARIMIZA 11 MİLYON TL HASAR ÖDEDİK, 24 MİLYON TL DAHA ÖDEMEYİ ÖNGÖRÜYORUZ”

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil GÜNAL, 2 Mart tarihinde NTV’de Noyan DOĞAN’ın sunumuyla canlı yayınlanan “Bakış” programına depremin etkili olduğu Gaziantep’teki Yavuzeli Mevkii’nden katıldı. Genel Müdür GÜNAL programda, TARSİM’in deprem bölgesine yönelik sürdürdüğü çalışmalar ve bu kapsamda üretici ile yetiştiricilere ödenen tazminatlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Aynı gün sabah Kahramanmaraş, ilerleyen saatlerde ise Adıyaman’da ziyaretlerde bulunduklarını ve sonrasında ise Gaziantep’e geçtiklerini ifade eden Genel Müdür GÜNAL’ın programdaki açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şu şekilde;

“Türkiye olarak büyük bir afet yaşadık. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen, merkez üssünün yanı sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’da etkili olan depremler hepimizi derinden üzdü. Bu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bölgedeki çalışmalar canla başla devam ederken, bir yandan artçı sarsıntılar da devam ediyor. TARSİM olarak aynı acıların yaşanmaması en büyük temennimiz.

Depremin hemen akabinde, deprem bölgelerine ziyaret gerçekleştirdik. Sahada birebir gözlemlerde bulunduk. Bölge müdürlüğü çalışanlarımızla, eksperlerle ve üreticilerle görüştük. Bu süreçte, Şanlıurfa, Malatya ve Adana Bölge Müdürlüklerimiz, çalışmalarını herhangi bir aksama olmadan, kesintisiz bir şekilde sürdürdü. Hasar tespit çalışmalarına ve risk inceleme işlemlerine bizzat katılım sağlandı.

Deprem bölgesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan ve bitkisel ürün yetiştiriciliği yapılıyor. Bitkisel üretimde, tarım sigortası anlamında da kritik öneme sahip olan buğday, kayısı, pamuk, limon, narenciye ve mandalina öne çıkıyor. Bitkisel ürün sigortalarında Türkiye ortalaması %22 civarında. Deprem bölgesindeki sigortalılık durumuna baktığımızda, Osmaniye’de %29, Adıyaman’da %20 ve Adana’da %26 civarında olduğunu görüyoruz.

TARSİM olarak depremin ilk gününden itibaren hasar ihbarları almaya başladık ve ihbar adedimiz şu an itibarıyla 5 bini buldu. İhbarlarda ağırlıklı olarak, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve özellikle Malatya’da kümes hayvanları branşları ile sera sigortası branşlarında ihbarlar aldık. İhbar alınan illerde sırasıyla, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Şanlıurfa öne çıkıyor. Alınan hasar ihbarlarını takiben sahada hasar tespit çalışmalarına hızla başlandı. Bu çalışmalarda 97 eksper görev aldı. 4 Bin 409 adet dosyanın işlemi tamamlandı. 727 adet dosyanın işlemi de devam ediyor. Deprem kaynaklı olarak; 600 bin 683 adet büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanda ve kovanda, 124 dekar alanda hasar meydana geldi.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hayat sigortaları branşlarında, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Malatya, Kilis ve Şanlıurfa’da 921 adet hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup; üreticilere 5 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Kümes hayvanları hayat sigortası branşında, Malatya’da 17 adet hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup; üreticilere 4.4 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Sera Sigortası branşında ise, Hatay ve Kahramanmaraş’taki 7 adet hasar dosyasının işlemleri tamamlanmış olup; 1.5 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Bu şekilde sigortalılarımıza 948 dosya için 11 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirmiş olduk. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu hafta tamamlamayı planlıyoruz ve sigortalılarımıza 24 milyon TL daha hasar ödemesi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

Bitkisel ve Sera Sigortası branşlarında; normal şartlarda hasar ihbarları, dijital kanallar ve acenteler aracılığıyla ya da çağrı merkezi aranarak, IVR (Sesli Yanıt Sistemi) üzerinden oluşturulmaktaydı. Ancak deprem sebebiyle poliçe numarasını bilmeyen, acentesine ulaşamayan veya internete erişim sağlayamayan üreticiler için, Çağrı Merkezinden müşteri temsilcileri tarafından canlı destek sağlanarak hızlıca hasar ihbarları açılması hususunda hizmet verilmeye başlandı. Özellikle, hayvan hayat branşında ihbar açılırken kulak küpe numarası paylaşılması gerekirken, bu süreçte hayvan kulak küpe numarasını bilmeyen yetiştiriciler için poliçede yer alan herhangi bir hayvan üzerinden ihbar kaydı oluşturularak, kısa zamanda eksper ataması yapılması sağlanarak, hasar tespit işlemleri hızlandırıldı. Ayrıca yine deprem bölgelerinden Çağrı Merkezini arayan veya diğer kanallardan sigortalılar tarafından iletilen taleplere öncelik verilerek, kısa zamanda geri dönüş sağlandı. Vefat eden sigortalıların yakınlarına resmi evrak süreci işletilmeden hasar ihbarlarının açılmasında kolaylık sağlanarak ihbar süreçleri hızlandırıldı. Deprem bölgesinden gelen ihbarlara ait hasar dosyaları için öncelik tanınarak tazminat ödemelerinin hızlıca yapılması sağlandı.”

Sigorta Ürünleri

Sigorta branşlarına tıklayarak ilgili sigorta detayına erişebilirsiniz.

Bitkisel Ürün Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS'ye) arazi ve ürün bilgilerinizi kayıt ettiriniz veya kaydınızı güncelleyiniz.

Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS'ye) arazi ve ürün bilgilerinizi kayıt ettiriniz veya kaydınızı güncelleyiniz.

Sera Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Örtü Altı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS'ye) sera ve ürün bilgilerinizi kayıt ettiriniz veya kayıtlarınızı güncelleyiniz.

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıt Sistemi’ne işletmenizi ve büyükbaş hayvanlarınızı kayıt ettiriniz veya kayıtlarınızı güncelleyiniz.

Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıt Sistemi’ne işletmenizi ve küçükbaş hayvanlarınızı kayıt ettiriniz veya kayıtlarınızı güncelleyiniz.

Kümes Hayvanları Hayat Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıt Sistemi’ne bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanlarınız ile açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanlarınızı kayıt ettiriniz veya kayıtlarınızı güncelleyiniz.

Su Ürünleri Hayat Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıt Sistemi’ne (Su Ürünleri Kayıt Sistemi – SKS) işletmenizi kayıt ettiriniz veya işletme kaydınızı güncelleyiniz.

Arıcılık Sigortası

Sigorta yaptırmak için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıt Sistemi’ne (Arıcılık Kayıt Sistemi – AKS) plakalı kovanlarınızı kayıt ettiriniz veya kaydınızı güncelleyiniz.